Туркменістан

Туркменістан (туркм. Türkmenistan) або Республіка Туркменістан (туркм. Türkmenistan Respublikasy) – держава в Центральній Азії. Межує з Казахстаном на півночі, Узбекистаном – на півночі і сході, Іраном і Афганістаном – на півдні. На заході омивається Каспійським морем.

Realistic wavy flag of Turkmenistan.
Realistic wavy flag of Turkmenistan.

Туркменістан – член ООН, Організації ісламської співпраці.

З 1924 по 1991 Туркменістан входив до складу СРСР на правах союзної республіки (Туркменська Радянська Соціалістична Республіка). Незалежність Туркменістану була проголошена в жовтні 1991 р.

У минулому Туркменістан належав до різних державних формацій; у 16 – 17 ст. частина входила до Бухарського і Хівинського ханств, частина належала Ірану; у 1880-их pp. Туркменістан окупувала Росія; 1917–1921 рр. він був тереном боротьби народів Туркестану з радянськими окупантами; з 1921 р. – область у складі Туркестанської АРСР; з 1924 р. – союзна республіка. Економічний і політичний суверенітет оголошений у 1990. Туркменія підтримала збереження СРСР на референдумі 1991 року. Президент Ніязов підтримав антигорбачовський путч 1991 року. У жовтні 1991 була декларована незалежність після широкого схвалення на референдумі. Республіка приєдналася до СНД у грудні 1991. У ОБСЄ й ООН прийнята в 1992. Прийнято нову Конституцію, обраний парламент у кількості 60 чоловік, Сахад Мурадов став прем'єр-міністром.

Туркменістан поділяється на 6 адміністративно територіальних одиниць, 5 з яких є велаятами, 1 - місто з правами велаята.

Переважна частина віруючих сповідує іслам.

Туркменістан – 4-та  в світі держава за запасами природного газу. Володіє другим за величиною газовим родовищем на планеті. З 1993 року в Туркменістані існують ліміти на безкоштовну електроенергію, водокористування і газоспоживання, що не мають аналогів у всьому світі.